, دبیرخانه دائمی همایش حفاظت از زیرساخت های حیاتی
چهارمین جلسه کمیته اجرایی همایش با حضور خبرنگاران در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار گردید.
1398-08-03
چهارمین جلسه کمیته اجرایی همایش با حضور خبرنگاران در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار گردید.

به منظور هماهنگی برگزاری همایش، چهارشنبه اول آبان ماه چهارمین جلسه کمیته اجرایی با حضور اعضاء کمیته، خبرنگاران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، معاون فرماندار شهرستان بابلسر و مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار گردید.

در ابتدای جلسه مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران به مناسبت نزدیکی به هفته پدافند غیرعامل به تشریح برنامه های استان در این هفته پرداختند. 

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران نیز در این نشست خبری گفت: بیش از هزار برنامه هفته پدافند غیرعامل در استان اجرا می شود که رشد ۴۸ درصدی را نشان می دهد.

حسین منفردی افزود یکی از الزامات ضروری حاکمیت، داشتن رسانه قوی و حقیقت محور بیان کرد وبا گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: بیش از هزار برنامه در این هفته در استان اجرا می شود که رشد ۴۸ درصدی از نظر کمی و کیفی نسبت به سال قبل دارد.

وی افزود: مازندران در برخی از ابعاد پدافند غیرعامل در کشور درخشش دارد و در حوزه جذب اعتبارات در حوزه پدافند غیرعامل با اجرای ۱۱۶ پروژه با اعتبار ۳۶۰ میلیارد ریال جزو استان های برتر است.

منفردی با بیان اینکه حداقل در هر شهرستان یک پروژه پدافند غیرعامل اجرا شده است ادامه داد: همایش تجلیل از فعالان عرصه پدافند غیرعامل در سال هلال احمر ساری برگزار می شود و در این همایش از کسانی که در حوزه پدافند غیرعامل نقش داشتند تقدیر می شود.

او با اظهار اینکه طرح جامع پدافند غیرعامل استان تا قبل از پایان سال قبل تهیه شده است گفت: مازندران دومین استانی است که مطالعات طرح پدافند غیرعامل را تهیه کرده است و این طرح همزمان با سراسر کشور روز ۱۴ آبان ماه رونمایی می شود.

وی افزود: همه دستگاه ها موظفند پروژه ها را طبق الزامات مطرح شده در طرح جامع پدافند غیرعامل اجرایی کنند.

منفردی با اظهار اینکه آموزش و فرهنگ سازی مقوله مهم در پدافند غیرعامل به شمار می رود تصریح کرد: در نیمه اول امسال ۲۱۲ دوره آموزشی برگزار و ۷۸ هزار نفر در این دوره ها از آموزش ها بهره مند شدند.

وی از تنظیم سند ۴۰ ساله متناسب با بیانیه دوم انقلاب برای مازندران خبر داد و گفت: سند چشم انداز ۴۰ ساله در هفت محور برای استان تدوین و تهیه شده است و بودجه ها باید براساس آن تنظیم شود.

منفردی به طرح مشاوران جوان پدافند غیرعامل در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون چهار شهرستان انتخابات مشاوران جوان را برگزار کردند و شهرستان های محمودآباد، عباس آباد و قائمشهر موفق به انتخاب مشاوران جوان پدافند غیرعامل شدند.

در ادامه دکتر نوری دبیر اجرایی همایش ملی حفاظت از زیرساخت های حیاتی افزود: با توجه به فعالیت های مناسب و خوبی که در مازندران در حوزه پدافند غیرعامل انجام، مقرر شد کنفرانس ملی حفاظت از زیرساخت های حیاتی در استان برگزار شود. مدرس دانشگاه صنعتی مالک اشتر ادامه داد: اولین دوره کنفرانس سال 94 در تهران برگزار شد و دومین دوره آن اواخر آبان ماه سال جاری با همکاری دانشگاه مازندران و پدافند غیرعامل در بابلسر برگزار می شود. وی حفاظت از زیرساخت ها را در کشورها یکی از موضوعات اصلی دانست و افزود: وقوع حوادث سبب می شود تا زیرساخت ها تحت تاثیر قرار گیرد و پیامدهای آن در جامعه بسیار گسترده خواهد بود.

نوری یادآور شد: به دلیل اهمیت زیرساخت ها، در سال میلادی جاری سه کنفرانس بین المللی در جهان برگزار می شود و این کنفرانس ها در آمریکا، ایتالیا و فرانسه برپا خواهد شد.

دبیر اجرایی کنفرانس ملی زیرساخت های حیاتی ادامه داد: در کمیته علمی همایش، نمایندگان دانشگاه های مطرح کشور حضور دارند و تاکنون بیش از 100 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

در پایان جلسه دبیران کارگروه اقدام به ارائه گزارش از اقدامات انجام شده پرداختند. همچنین مقرر شد اعضاء کمیته اجرایی جهت آخرین هماهنگی ها از محل برگزاری همایش در دانشگاه مازندران و محل اسکان مدعوین در مجتمع شهید شهریاری چاکسر بازدید به عمل آورند. 

پنجمین جلسه کمیته اجرایی در فرمانداری بابلسر برگزار خواهد شد.